Κύπελλο: Πανσερραϊκός - Κισσαμικός 0-2

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Κισσαμικού στις Σέρρες για το κύπελλο Ελλάδος
Με εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε δύο δοκάρια και πέτυχε το πρώτο γκολ, ο Κισσαμικός μπήκε με το... δεξί στις υποχρεώσεις του για το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας με 2-0 του Πανσερραϊκού στο γήπεδο Σερρών.

Τιάγκο και Κίκε έστειλαν την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 10ο και στο 26ο λεπτό, αλλά το τρίτο δοκάρι αποδείχθηκε και... φαρμακερό, αφού η μπάλα κατέληξε τελικά στα δίχτυα στο σουτ του Κίκε στο 30'.

Ο διεθνής (με την Ισημερινή Γουινέα) ποδοσφαιριστής του Κισσαμικού έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια την οποία ολοκλήρωσε ψύχραιμα για το 0-1. Στο 44' οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Μαφουτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της Χανιώτικης ομάδας δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή, αλλά με σωστή διαχείριση του παιχνιδιού έγινε το 0-2 στο 75’ με τον Θέο, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Κίκε, ενώ υπήρξαν ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Οι φάσεις του αγώνα σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Κισσαμικός:

10' Τεχνικό σουτ από τον Τιάγκο η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

26' Πάσα του Τιάγκο στον Κίκε, το σουτ του οποίου προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι!

30' ΓΚΟΛ: Από κόρνερ που είχε κερδίσει ο Πανσερραϊκός ο Παγώνης έκανε την μπαλιά για τον Κίκε, ο οποίος απέφυγε στο σπριντ τον Τσουβαλτσίδη "πάτησε" περιοχή και πλασάροντας ψύχραιμα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα (0-1).

33' Φάουλ του Σταθάκη σουτ στην κίνηση του Σελινιωτάκη η μπάλα άουτ.

48' Φάουλ του Χατζηδημητρίου κεφαλιά του Καψάλη άουτ.

55' Μπαλιά του Κίκε για τον Βλάχο που πλάσαρε τον εξερχόμενο Μέλκα, ο οποίος απέκρουσε.

63' Πάσα του Μάντζη στον Κίκε, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Μέλκα.

64' Εξαιρετική μπαλιά του Γκούμα στον Κίκε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα αλλά απομάκρυνε ο Βοσκόπουλος, σουτ του Γκούμα μπλόκαρε ο Μέλκα.

67' Σουτ του Τσούτση από πλάγια θέση απέκρουσε ο Λαζαρίδης.

75' ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Σταθάκη στον Κίκε, που έκανε εξαιρετική προσπάθεια κι έδωσε πάσα στον Θέο, ο οποίος πλάσαρε για το 0-2.

83' Νέα ευκαιρία με τον Θέο να μπαίνει περιοχή και να πλασάρει από πλάγια θέση και τον Μέλκα να αποκρούει.

89' Σουτ του Θέου μπλόκαρε ο Μέλκα.

92' Σουτ του Κουρέλλα, η μπάλα λίγο έξω από την εστία.

Διοργάνωση: Κύπελλο Ελλάδος